Care Este Avantajul Punctului De Pauză În Tenis

Autor: | Ultima Actualizare:

Lovitura de întoarcere bruscă vă poate câștiga un punct de pauză.

Într-un meci competițional de tenis împotriva unui server bun, ați așteptat, ocazia de a câștiga un meci în timp ce adversarul dvs. servește. Într-un turneu, situațiile de pauză sunt momente tensionate în care meciul se află pe linie. Probabil că nu vei transpira atâta timp când ajungi la un punct de întâlnire într-un meci casual, dar dacă sunt mândri de mândrie sau de laudă, punctele de pauză sunt momente-cheie atunci când trebuie să joci cele mai bune momente.

Definiție

În tenis limbă, atunci când un server pierde un joc, adversarul său a "rupt" serviciul. Deci, oricând sunteți la un punct de la câștigarea unui joc în timp ce adversarul dvs. servește, aveți un punct de pauză. Un punct de spargere are loc atunci când scorul jocului este 0-40, 15-40, 30-40 sau atunci când jucătorul care are avantajul are avantajul într-un joc de deuce. Un scor 0-40 este cunoscut sub numele de "triple break point", deoarece trebuie să câștigi doar unul dintre următoarele trei puncte pentru a câștiga jocul, în timp ce un scor de 15-40 este denumit "punct de pauză dublu".

Jocul

Dacă câștigi punctul de pauză, câștigi jocul. Deci, la cele mai de bază, un punct de pauză vă oferă șansa de a vă deplasa cu un pas mai aproape de a câștiga setul și meciul. Este adesea mai dificil să câștigi un meci atunci când adversarul servește, deoarece un server bun are mai multe avantaje. În primul rând, serverul se poate lovi atât de bine încât nu îl puteți întoarce. În plus, o servire bine poziționată vă poate lăsa afară din poziția pentru următoarea fotografie, sau o servire greu poate literalmente să vă plaseze în defensivă. Într-un meci între două servere bune, o pauză de serviciu este adesea diferența dintre victoria finală și înfrângerea.

Marginea psihologică

Pe lângă avantajul practic al câștigării unui joc, un punct de pauză poate oferi posibilitatea de a câștiga o margine psihologică asupra adversarului tău. Dacă adversarul dvs. este un server puternic, este posibil să se bazeze pe păstrarea tuturor serverelor sale. Întreruperea servirii îi poate supăra planul și o poate arunca din joc, pentru că ea este acum sub presiune pentru a încerca să spargă servirea dvs. dacă speră să câștige setul.

Strategie

Aveți mai multe opțiuni strategice atunci când realizați o pauză punct. Puteți continua să folosiți strategia care te-a adus la situația de pauză. Puteți deveni mai agresiv și încercați să loviți un câștigător rapid pentru a pune capăt jocului. Sau puteți juca mai conservator, sperând că presiunea punctului de pauză va forța adversarul tău să facă o greșeală. Ca server, este posibil să fiți tentat să faceți totul pentru un câștigător al serviciului atunci când vă confruntați cu un punct de pauză. Aceasta este doar o strategie solidă dacă ai încredere în al doilea servi, pentru că nu vrei să dai un joc de serviciu cu o dublă greșeală.